Меню Содержимое
Головна arrow Пенсіонеру arrow Перерахунок працюючим пенсіонерам
Сайти Пенсійного фонду
Перерахунок працюючим пенсіонерам Надрукувати Надіслати електронною поштою
22.04.2013

Запитання: Чи вигідно працювати пенсіонерам, адже після зміни пенсійного законодавства у жовтні 2011 року пенсії працюючим пенсіонерам не переглядаються у зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму?

Відповідь: Це питання потрібно розглядати комплексно. Дійсно, зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, пенсіонерам, які працюють, не перераховують розмір пенсії, визначений відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Для них прожитковий мінімум залишився на рівні 764 грн (таким він був до жовтня 2011 року) або на дату працевлаштування після жовтня 2011 року. Це не означає, що пенсіонери цієї категорії отримують пенсійну виплату меншу за прожитковий мінімум (нині він зріс до 894 грн). Держава гарантує мінімальну пенсійну виплату і тим пенсіонерам, які працюють, і тим, які не працюють, на рівні 894 грн. Окрім того, якщо пенсійна виплата складається з доплат, надбавок і підвищень, розмір яких базується на прожитковому мінімумі для непрацездатних громадян, то і для пенсіонерів, що працюють, їх обов’язково перераховуютьу разі збільшення прожиткового мінімуму.

Водночас пенсіонери, що продовжують працювати, можуть збільшити собі пенсію. Адже працюючи, вони набувають страхового стажу, тому мають можливість через кожні 24 місяці здійснювати перерахунок пенсії з урахуванням стажу. А якщо в цей період ще й отримують високу зарплату, то з урахуванням і стажу, і зарплати. Завдяки саме таким перархункам їхня пенсія і зростатиме.

Розміри пенсій пенсіонерів, які працюють, навіть дещо вищі, ніж у тих, які вийшли на заслужений відпочинок. А після звільнення з роботи розмір пенсії перераховують з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установленого на дату звільнення з роботи.

Запитання: Як саме заробітна плата і стаж вплинуть після перерахунку на розмір пенсії?

Відповідь: У будь-якому випадку після перерахунку розмір пенсії збільшиться, оскільки він напряму залежить від тривалості страхового стажу й розміру зарплати. Вид перерахунку визначає насамперед тривалість набутого стажу: якщо після призначення пенсії особа працювала повний день та/або за неї сплачено внески в розмірі, не меншому за мінімальний, то це означає, що пропрацювавши два роки, вона набула 24 місяці страхового стажу й має право на перерахунок пенсії. У цьому разі можливо здійснити перерахунок або з урахуванням стажу (заробіток залишити той, з урахуванням якого пенсію вже виплачували), або з урахуванням стажу та заробітку. Зазвичай, за стажем і заробітком доцільно перераховувати пенсію, якщо в цей період роботи зарплата була високою.

На сьогодні є два варіанти визначення періодів, за які обчислюють заробіток: коли зарплату враховують за 60 календарних місяців роботи підряд до липня 2000 року та за всі періоди страхового стажу за даними системи персоніфікованого обліку або ж лише за даними системи персоніфікації починаючи з липня 2000 року. Оскільки в законодавстві визначено, що під час перерахунку пенсій пенсіонерам, які працюють, заробіток визначають із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який було враховано під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, тобто цей показник залишається незмінним, то доцільність перерахунку з урахуванням і заробітної плати визначають через індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (коефіцієнт заробітної плати – абстрактна величина, що свідчить, у скільки разів заробіток особи був вищим або нижчим за той, із якого було сплачено внески у відповідні місяці того чи іншого періоду). Якщо коефіцієнт заробітної плати стає вищим, такий перерахунок вигідний, зменшується – варто здійснювати перерахунок лише за страховим стажем.

Під час обчислення коефіцієнта фахівці Пенсійного фонду виключають із періоду заробітку місяці з невигідною заробітною платою. Тобто відбувається так звана оптимізація зарплати. Оптимізувати можна також період, набутий після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Якщо після призначення пенсії чи її попереднього перерахунку особа працювала, але 24 місяці страхового стажу не набула, то через два роки вона матиме право здійснити перерахунок лише з урахуванням набутого страхового стажу. Заробіток при цьому не зміниться.

Запитання: Якщо пенсіонер працює на основній роботі та ще й за сумісництвом, його пенсія збільшиться?

Відповідь: Це дуже добре вплине на розмір пенсії. Адже на сьогодні за даними персоніфікованого обліку під час перерахунку пенсії враховують зарплату, яку пенсіонер отримав за всіма місцями роботи, незалежно від того, працював він постійно чи періодично. Головне, щоб на цю заробітну плату було нараховано й сплачено страхові внески чи єдиний внесок.

Користуючись нагодою, хочу нагадати пенсіонерам про їхній обов’язок у разі працевлаштування чи звільнення з роботи інформувати про це орган Пенсійного фонду України за місцем отримання пенсії, оскільки від цього залежить розмір їхніх пенсійних виплат.

 
< Попередня   Наступна >